Kas yra glikozilintas hemoglobinas (HbA1c) ir kodėl svarbu periodiškai tirti jo koncentraciją kraujyje

Kas yra glikozilintas hemoglobinas (HbA1c) ir kodėl svarbu periodiškai tirti jo koncentraciją kraujyje

Glikozilintas hemoglobinas rodo vidutinę gliukozės koncentraciją kraujyje per paskutines 4-8 savaites. Šis tyrimas tikslesnis ir vertingesnis už įprastą gliukozės koncentracijos kraujyje tyrimą. Hemoglobinas yra kraujo baltymas, kuomet kraujyje padaugėja gliukozės kiekis, ji jungiasi su hemoglobinu visam jo gyvavimo laikotarpiui.

Glikozilinto hemoglobino tyrimas vertingas ilgalaikei cukrinio diabeto kontrolei, nes kuo didesnė jo koncentracija kraujyje, tuo didesnis diabetinių komplikacijų pavojus. Sergantiems cukriniu diabetu jo tyrimą rekomenduojama atlikti ne mažiau kaip 4 kartus per metus. Tyrimo išlaidas kompensuoja ligonių kasa. Pacientui reikia tik apsilankyti kas 3 mėn. atlikti tyrimą, o jį atlikus – su gydančiu gydytoju aptarti cukrinio diabeto gydymo kontrolę, diabetinių komplikacijų, pažeidžiančių nervus, akis, inkstus, širdies ir kraujagyslių sistemą, rizikos laipsnį.

Tik gera cukrinio diabeto kontrolė padės išvengti skaudžių jo komplikacijų (apakimo, insulto, infarkto, galūnių amputacijos, inkstų funkcijos nepakankamumo). Būkite budrūs, juk Jūsų sveikata – neįkainojamas turtas.