Žmogaus papilomos viruso infekcija

                                      DĖMESIO TĖVELIAMS IR JAUNIMUI!

Nuo 2023 m. vasario 1 d. HPV (Žmogaus papilomos viruso infekcijos) vakcina pradedami nemokamai skiepyti visi vaikai nuo 11 metų amžiaus (iki šiol buvo skiepijamos tik mergaitės).

HPV skiepijimo schemą sudaro dvi HPV dozės (tarp pirmos ir antros HPV dozių turi būti ne trumpesnis kaip 6 mėn. laikotarpis). Visi vaikai nemokamai skiepijami dviem vakcinos dozėmis. Taikant kitą skiepijimo schemą, kai reikalingos daugiau nei dvi vakcinos dozės, du skiepijimai atliekami nemokamai, kiti skiepijimai atliekami savo lėšomis. Skiepijimai, atlikti savo lėšomis, nekompensuojami.“

Žmogaus papilomos viruso infekcija sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį. bet ir kitas onkologines ligas – išangės ir tiesiosios žarnos, išorinių lytinių organų, varpos, burnos ertmės ir ryklės vėžį, gimdos kaklelio, lytinių organų ikivėžinius pakitimus ir lytinių organų karpas ne tik moterims, bet ir vyrams.

Pasaulyje gimdos kaklelio vėžys užima ketvirtą vietą tarp dažniausiai pasitaikančių vėžio formų ir sudaro 12 proc. visų moterų vėžinių susirgimų. PSO duomenimis, kiekvienais metais pasaulyje gimdos kaklelio vėžiu suserga apie 530 tūkst. moterų, iš jų apie 266 tūkst. miršta. Lietuvoje sergamumas gimdos kaklelio vėžiu didžiausias iš visų šiaurinėje Europos dalyje esančių šalių, sergamumo rodiklis siekia 30 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o mirtingumo – 7 atvejus 100 tūkst. gyventojų. PSO duomenimis, Lietuva 2020 metais buvo viena iš penkių didžiausius sergamumo gimdos kaklelio vėžiu ir mirtingumo nuo šios ligos rodiklius turinčių valstybių Europos Sąjungoje.

Įrodyta, kad 16 ir 18 tipų žmogaus papilomos virusų infekcija sąlygoja apie 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Atsižvelgiant į tai, skiepijant žmogaus papilomos viruso vakcinomis, kurios apsaugo nuo 16 ir 18 tipų žmogaus papilomos viruso, galima išvengti 70 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. ŽPV sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį, bet ir kitas onkologines ligas – išangės ir tiesiosios žarnos (90 proc.), išorinių lytinių organų (70 proc.), varpos, burnos ertmės ir ryklės vėžį, gimdos kaklelio, lytinių organų ikivėžinius pakitimus ir lytinių organų karpas ne tik moterims, bet ir vyrams. Tyrimų duomenimis, ŽPV vakcinos yra 100 proc. efektyvios prieš 16 ir 18 ŽPV tipų sukeltus ikivėžinius gimdos kaklelio pokyčius, 90 proc. efektyvios apsaugant nuo lytinių organų karpų bei ikivėžinių varpos ligų, 78 proc. efektyvios apsaugant nuo išangės ligų.

Nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos skiepijamos 11 metų mergaitės. 2019 m. pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcinos pirmąja doze Lietuvoje pasiskiepijo 64,36 proc. 11 m. ir 77,19 proc. 12 m. amžiaus mergaičių. 2020 m. skiepijimo aprėptys sumažėjo iki 61,64 proc. 11 m. ir 76,10 proc. 12 m. amžiaus mergaičių grupėje.

Įrodyta, kad skiepijant abi lytis, žmogaus papilomos viruso sukeliamų ligų mastas yra mažesnis negu skiepijant vien moteris, skiepijant ir berniukus galima ženkliai sumažinti moterų mirtingumą nuo ŽPV sąlygotų susirgimų. Lyčiai neutrali žmogaus papilomos viruso vakcinacija taikoma 58 pasaulio šalyse. Europos Komisija 2021 metų kovo mėnesį pristatė kovos su vėžiu planą, kuriame vienu iš pagrindinių tikslų užsibrėžė eliminuoti gimdos kaklelio ir kitų vėžinių susirgimų atvejus, priklausomus nuo ŽPV infekcijos, pasitelkiant rutininį mergaičių ir berniukų skiepijimą ir pasiekti bent 90 proc. mergaičių bei ženkliai didinti berniukų skiepijimo apimtis iki 2030 metų.“